Odpowiedzialność Cywilna (OC) to ubezpieczenie, które opisane jest w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. To tam zapisana jest kwota, jaką trzeba zapłacić za OC. Przy czym warto dowiedzieć się tego, że czasem można liczyć na zniżki OC dla kierowców.

Czy przysługuje mi zniżka?

Zniżki na OC przysługują kierowcom za bezszkodową jazdę. Ich wysokość ustalana jest przez ubezpieczalnie. Przy czym przyznawane są one dopiero po kilku latach bezszkodowej jazdy. Szacuje się, że towarzystwa ubezpieczeniowe na ogół dają od trzech do sześciu lat na to, aby takie zniżki przyznać. Aby zbytnio od samego początku nie rozpuścić kierowców – zniżki na początku są minimalne po to, aby móc z każdym kolejnym rokiem tą kwotę powiększyć. Zniżki najłatwiej wypracować sobie także poprzez wierność jednej firmie ubezpieczeniowej. Jedno, małe drobne zdarzenie i takie zniżki mogą zostać odebrane.

Utrata zniżek OC

Utrata takich zniżek następuje wtedy, kiedy zostanie zgłoszona wypłata o odszkodowanie z takiej polisy. Jeżeli faktycznie byliśmy sprawcami, nie ma co liczyć na pobłażanie. Chociaż, jeżeli jest to jedno zajście na wiele lat bezszkodowej jazdy, to utrata może być minimalna i objąć 10% wartości ubezpieczenia. Jeżeli takich zdarzeń jest więcej, to może to być aż 30% wartości polisy samochodowej – co już da się na pewno odczuć. W takich przypadkach można zdecydować się na utratę takowych zniżek lub też na…nową polisę w innej ubezpieczalni. Wielu kierowców decyduje się na taki krok, chociaż ich kolizja drogowa z ich historii na pewno nie zniknie.