Jak wyrejestrować samochód? Jakie formalności są z tym związane? Każdy właściciel samochodu osobowego powinien zdawać sobie sprawę z tego, kiedy może wyrejestrować swój pojazd mechaniczny.
Kiedy trzeba wyrejestrować pojazd?
Polskie prawo przewiduje tylko kilka sytuacji, kiedy można wyrejestrować pojazd mechaniczny. Zalicza się do nich: wycofanie samochodu z obiegu, kradzież auta, kasację samochodu, przekazanie samochodu do stacji demontażu oraz sprzedaż pojazdu innemu kupcowi za granicę. Tylko i wyłącznie w takich sytuacjach należy wykonać wyrejestrowania pojazdu we właściwym sobie Wydziale Komunikacji. Do tego typu działalności należy być w odpowiedni sposób przygotowany. Po pierwsze – umówić się na wizytę w urzędzie. Po drugie – komplet odpowiednich dokumentów, które będą upoważniać do wyrejestrowania pojazdu. Żaden urzędnik nie uwierzy nam bowiem na słowo, że chcemy wyrejestrować samochód, bo np. ktoś nam go ukradł, a tak naprawdę nie mamy na to żadnego potwierdzenia.
Sprawa polisy na samochód
Skoro nie będziemy już oficjalnie posiadaczami danego pojazdu, to co należy zrobić z polisą ubezpieczeniową OC/AC lub tylko OC? To wszystko zależne jest od tego z jaką sytuacją mamy do czynienia. W przypadku sprzedaży moglibyśmy się dogadać z nowym nabywcą, aby ten kupił własne OC. Zresztą polskie OC/AC nie działa na zagranicznych drogach. W pozostałych przypadkach także należy udać się do ubezpieczalni z kompletem dokumentów, aby polisa ubezpieczeniowa w takim przypadku została rozwiązana.
Zobacz również:
Jak sprawdzić czy auto nie jest kradzione