Wyrejestrowanie samochodu możliwe jest tylko w kilku przypadkach. Tego typu działania niosą za sobą kolejne konsekwencje oraz czynności/formalności, których należy dopilnować w odpowiedni sposób.

Polskie przepisy prawa

W Polsce, zgodnie z literą prawa, do wyrejestrowania pojazdu mechanicznego może dojść tylko i wyłącznie w kilku przypadkach. Jeżeli pojazd zostanie nam skradziony, zostanie on przekazany do stacji demontażu pojazdów, sprzedany nabywcy za granicę, nastąpi kasacja samochodu lub też z danych przyczyn pojazd zostanie wycofany z obiegu. Wszystkich formalności należy dopełnić w Wydziale Komunikacji. Nigdy nie można tam pójść “z marszu”. Zawsze na wizytę trzeba stawić się z odpowiednim kompletem dokumentów, aby móc cokolwiek załatwić.

Zwrot składki z OC

W takim przypadku każdy właściciel pojazdu mechanicznego, który został oficjalnie wyrejestrowany, może ubiegać się o zwrot składki z OC. Najczęstszym powodem ubiegania się o zwrot składki z OC jest utrata przedmiotu objętego ubezpieczeniem, czyli np. kradzież. W takim przypadku należy napisać odpowiedni wniosek do towarzystwa ubezpieczeniowego o zaprzestanie okresu ochrony pojazdu wraz ze zwrotem nadpłaconej składki. Swój wniosek należy w odpowiedni sposób uargumentować, a do tego podać numer konta, żeby towarzystwo ubezpieczeniowe mogło jak najszybciej przekazać pieniądze. Do takiego wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Bez tego ubezpieczyciel nie będzie chciał dokonać zwrotu lub też będzie przedłużał termin rozpatrzenia wniosku.

 

 

Zobacz także:

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC/AC

Ile wzrośnie OC po stłuczce?

Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?

Ubezpieczenie dealerskie