Chyba nigdy nie możemy spodziewać się tego, co też wydarzy się na polskich drogach. Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy mają do czynienia z kolizjami drogowymi – z własnej winy lub z winy innych osób. Co też należy wiedzieć o szkodach i ubezpieczeniu samochodowym?

Standardowe i nietypowe szkody

Przeglądając umowę, którą otrzymamy od towarzystwa ubezpieczeniowego zorientujemy się, że znajdziemy tam spis szkód, kiedy to polisa zadziała. W zdecydowanej większości mamy tam typowe, standardowe szkody, więc nie musimy obawiać się o wypłatę należnych nam lub innych pieniędzy. Tylko czy zawsze mamy do czynienia z takimi typowymi szkoda? Nie. Jest kilka procent takich przypadków, kiedy dojdzie do nietypowej szkody, której żadna taka polisa nie obejmuje. Co robić w takim wypadku? Czy to oznacza, że trzeba pogodzić się z utratą należnych nam pieniędzy? 

Dopasowana polisa na samochód

Propozycją w takim układzie może okazać się dobra polisa na samochód, która będzie obejmowała również nietypowe szkody do jakich może dojść na drodze. Tak, będzie to powiązane z większymi kosztami – nie ma się co oszukiwać, ale czasem lepiej zapłacić kilkanaście złotych więcej za składkę niż zastanawiać się skąd wziąć kilkanaście tysięcy złotych na zakup nowego auta, ponieważ nie dało się chociażby zidentyfikować sprawcy całościowego wypadku. Przykładów takich nietypowych kolizji jest znacznie więcej, dlatego pamiętajmy o tym, aby zawsze podejmować świadomą decyzję podczas wykupienia polisy na samochód.