Rzeczoznawca samochodowy - kiedy jest w stanie nam pomóc

W momencie niesłusznego rozpatrzenia szkody, przez ubezpieczyciela, mamy prawo powołać własnego rzeczoznawcę samochodowego. Co powinniśmy wiedzieć na jego temat?

Rzeczoznawca motoryzacyjny

To samochodowy ekspert. Z jego usług skorzystać może każdy, kto ma wątpliwości, co do poprawności wyliczeń, przygotowanych za sprawą towarzystwa ubezpieczeniowego. Aby móc rozpocząć pracę z rzeczoznawcą, należy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty samochodu oraz zdjęcia, pochodzące z miejsca kolizji, lub wypadku, i ekspertyzę ubezpieczyciela. Na miejscu należy będzie opowiedzieć własną wersję wydarzeń.

W wyborze rzeczoznawcy, najważniejsze będą jego kwalifikacje i możliwości. Równie istotny jest warsztat samochodowy i podnośnik. Wówczas rzeczoznawca samochodowy ma możliwość sprawdzenia wewnętrznych podzespołów pojazdu.

Kiedy powinniśmy skorzystać z niezależnego rzeczoznawcy?

Szczególnie warto to zrobić w kilku sytuacjach:

  • w momencie oszacowania zaniżonego odszkodowania powypadkowego. Wówczas otrzymujemy szansę, na zmianę wysokości odszkodowania.
  • w momencie uznania całkowitej szkody z OC . Należy powołać się na rzeczoznawcę, w sytuacji w której uznanie przez ubezpieczyciela szkody całkowitej jest dla nas niekorzystną opcją.