W naszym kraju można spotkać coraz większą liczbę aut, które mają kierownicę po prawej stronie. Czy na takie pojazdy składka OC jest taka sama? Wielu kierowców jest zainteresowanych tym tematem, więc warto się mu dokładnie przyjrzeć.

Auto z kierownicą po prawej stronie

Dlaczego takie pojazdy są coraz częściej spotykane w Polsce? Wpływ na to ma wiele czynników. Jednym z nich jest ten fakt, że nasi rodacy wracają na stałe do ojczystego kraju, ale zabierają ze sobą samochody, które udało im się kupić w Anglii. Co więcej, są oni do nich tak przyzwyczajeni, że nie mają najmniejszego zamiaru przekładać kierownicy na lewą stronę. Czy jest to z ich strony dobry ruch? To już zależy od ich preferencji. Przy czym należy zdawać sobie sprawę z tego faktu, że składka OC na “Anglika” w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych jest zdecydowanie wyższa. Warto więc dokonać analizy kosztów poniesionych na taki samochód.

Wysoki koszt OC

Może wiele osób uzna, że towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do tego w sposób nieuczciwy, ale tak, OC w takim przypadku jest wyższe. Powodem tego jest to, że nie są to pojazdy dopasowane do jazdy po polskich drogach. Wpłynąć może na to chociażby fakt ograniczenia widoczności na drodze po prawej stronie. “Angliki” traktowane są jako bardziej wypadkowe samochody. Do tego może być problem ze sprowadzeniem odpowiednich części zamiennych. Nie można się więc dziwić temu, że cena OC dla samochodów z kierownicą po prawej stronie jest zdecydowanie wyższa. Chociaż zamiana kierownicy na lewą stronę może być jeszcze większa.