Samochody ciężarowe to normalna rzecz na polskich drogach. Czy i tego typu pojazdy muszą zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC? Tak. Warto sprawdzić, od czego zależy cena ubezpieczenia OC i z jakimi karami finansowymi mogą spotkać się osoby, które tego obowiązku nie dopełniły.

Samochód ciężarowy – ogólnie

Warto uściślić czym jest taki samochód ciężarowy. Otóż jest to każdy pojazd mechaniczny, który służy do przewozu ładunków, a nawet osób! Tak, warto wiedzieć, że w tym wszystkim uwzględnia się osoby. Jeżeli chodzi o ich ilość to takie minimum to 4, a maksimum to 9. W tym także uwzględnia się kierowcę. Wszystkie tego typu pojazdy muszą zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniem. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma prawa odmówić zawarcia umowy na OC. Co więcej, nieformalnym obowiązkiem jest pomoc w dopasowaniu najlepszego wariantu ochrony.

Kara finansowa

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, tak również w przypadku ciężarówek, za brak OC naliczona jest kara finansowa. Zależna jest ona od okresu, kiedy to ubezpieczenia nie było. Można ją podzielić w następujący sposób:

  • do 3 dni – 60 proc. minimalnego wynagrodzenia w Polsce,
  • od 4 do 14 dni – 150 proc. minimalnego wynagrodzenia w Polsce,
  • powyżej 14 dni – 300 proc. minimalnego wynagrodzenia w Polsce.

Te stawki rosną z roku na rok, więc naprawdę lepiej zapłacić za ubezpieczenie niż musieć płacić po kilka tysięcy za sam mandat (a i tak ubezpieczenie trzeba będzie dodatkowo wykupić). Dobre towarzystwo pomoże wybrać dobrą polisę OC. 

 

 

Zobacz również wpisy:

OC dla młodego kierowcy

Opłata OC po terminie

Upoważnienie do ubezpieczenia samochodu

Podatek od kupna samochodu

AC w wariancie serwisowym