OC jest obowiązkiem. Ubezpieczenia samochodowego zawsze należy pilnować, a za brak ważnej polisy można spodziewać się nałożenia kary finansowej. Mandat może zostać nałożony nawet za jeden dzień odstępu, dlatego jeżeli otrzymujemy powiadomienie o wygaśnięciu polisy – nie omijajmy tego.

Ile wynosi kara?

OC jest obowiązkiem, ale wiele osób nadal o tym zapomina. Dlatego też rząd postanowił wypowiedzieć walkę “zapominalskim” i zwiększyć kary finansowe. Szacuje się, że w 2021 roku za brak ważnego OC można zapłacić mandat w wysokości od 190 zł do nawet 8400 zł. Tak, przedział jest bardzo duży. Przy czym wysokość kary finansowej zależny jest od wielu czynników. Wpływ ma na to chociażby model samochodu, czy też odstęp pomiędzy jedną a drugą polisą OC. O ile przy kilkudniowym odstępie (np.3 dni) można liczyć na ulgę, to przy kilkumiesięcznym unikaniu płacenia OC właściciel pojazdu mechanicznego nie ma co liczyć na pobłażanie.

Jak oblicza się wysokość kary?

Na wysokość kary za brak OC ma wpływ …minimalne wynagrodzenie brutto w danym roku kalendarzowym. Dla wielu osób jest to zaskoczenie, ale tak naprawdę jest. Po części tłumaczy to także fakt, dlaczego z roku na rok te kary idą coraz mocniej w górę. Może nie wszystkim podoba się taka polityka, ale tylko dzięki temu niektórzy kierowcy zrozumieją w końcu, że trzeba dopilnować obowiązku wykupienia OC. W końcu posiadanie samochodu, czy też innego pojazdu mechanicznego to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki, których zawsze należy starannie dopilnować.