Jak wygląda ubezpieczenie w przypadku taksówki?

w momencie w którym planujemy zarejestrować swój samochód, jako taksówkę, musimy zdawać sobie sprawę z kilku niedogodności, jakie na nas czekają. Jedną z nich jest podwyższona składka OC. Dlaczego zapłacimy za nią więcej?

Dlaczego AC i OC taksówki będzie się różnić od standardowego ubezpieczenia?

W momencie podpisania klasycznej umowy ubezpieczeniowej, musimy potwierdzić, że samochód będzie stosowany wyłącznie na własny użytek. W związku z czym użytek w ramach działalności gospodarczej, automatycznie wiąże się z innymi warunkami, które niekoniecznie są dla nas korzystne. Wówczas jesteśmy w obowiązku poinformowania naszego ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji.

Wyższa składka AC i OC za taksówkę

Jest kilka powodów:

  • taksówki są mocno eksploatowane. W związku z czym ich podzespoły zużywają się w szybkim tempie, natomiast sam samochód narażony jest na częste awarie. Istnieją więc spore szanse, że taki samochód może odmówić posłuszeństwa, powodując wypadek, co dla towarzystwa ubezpieczeniowego może oznaczać duże ryzyko wypłaty pieniędzy, w ramach odszkodowania
  • w godzinach szczytu szanse na stłuczkę lub kolizję są naprawdę duże. A taksówki po mieście jeżdżą głównie w tych godzinach, co podnosi czynnik ryzyka i wypłaty odszkodowania
  • taksówkarze często nie poruszają się zgodnie z przepisami, w związku z czym dochodzi do wielu wypadków z ich udziałem
  • stłuczka w czasie pracy i przewożenia pasażerów oznacza ewentualne roszczenia klienta, a te mogą być naprawdę wysokie, i co więcej – pokryte z polisy taksówkarza.