Czym są umowy połówkowe

W momencie sprowadzania samochodu z zagranicy za sprawą pośrednika samochodowego, zazwyczaj spisywane są tzw. umowy połówkowe. Czym one właściwie są?

Umowa połówkowa

To umowa kupna sprzedaży auta, sprowadzanego z zagranicy. W takiej umowie część rubryk uzupełniona już jest danymi sprzedawcy. Jest jednak pewien haczyk, o którym należy wiedzieć. Wówczas pośrednik będzie przekonywa o przygotowaniu wszystkiego w ekspresowym tempie i oszczędności czasu, podsuwając nam pod nos pismo. Po podpisaniu takiego dokumentu, przez długi czas możemy odczuwać negatywne skutki swojej decyzji.

Tego typu sytuacje mają na celu zamaskować działalność przestępczą. Takie samochody zazwyczaj oferowane są w wyjątkowo korzystnej cenie – dlatego oferta przedstawiona jest jako wyjątkowa okazja, z której należy skorzystać natychmiast. Co wiąże się z szybkim dopełnieniem formalności. Wówczas interes życia, może się okazać zwykłym oszustwem.

Zagrożenia

Jakie zagrożenia czekają na osobę, która zdecydowała się na podpisanie Zastanawiasz połówkowej umowy? 

  • bez prawdziwych danych sprzedającego, nie ma sposobu na dochodzenie swoich praw
  • zawsze istnieje możliwość, że tego typu samochód pochodzi z nielegalnego źródła: niespłaconego leasingu lub kradzieży. Wówczas może być ciężko z udowodnieniem swojej niewinności.