OC, czyli Odpowiedzialność Cywilna to doskonale wszystkim znane ubezpieczenie. Za jego brak – nawet w przypadku jednego dnia – można spodziewać się wysokiej kary finansowej. Czy można liczyć na zwrot z ubezpieczenia OC? Czas znaleźć odpowiedź na takie pytanie.

Sprzedaż samochodu

OC jest polisą, która na zawsze związana jest z samochodem. Nie z właścicielem pojazdu. Jeżeli będziemy sprzedawać samochód, czy też inny pojazd mechaniczny, ubezpieczenie “pójdzie” razem z pojazdem do nowego właściciela. Jeżeli ten zdecyduje się na wypowiedzenie umowy polisy, którą my mu oddaliśmy, to można liczyć na zwrot składek, które nie zostały wykorzystane. Przy czym nowy właściciel samochodu musi w pierwszej kolejności zawrzeć nową umowę, aby potem móc wypowiedzieć starą na nasze nazwisko. Dopiero wtedy można ubiegać się o zwrot od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wyrejestrowanie pojazdu

Innym przypadkiem, kiedy można ubiegać się o zwrot z Odpowiedzialności Cywilnej jest wyrejestrowanie pojazdu. Tak, każdy pojazd, który jest zarejestrowany musi OC mieć – nawet, jeżeli takim samochodem, motorem nie jeździmy. W przypadku wyrejestrowania można ubiegać się o zwrot składek. Kiedy takiego wyrejestrowania można dokonać? W momencie kiedy auto idzie na złom, ponieważ jest już stare, czy też kiedy doszło do kolizji drogowej. Jeżeli ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą w takim momencie, a pojazd został oddany na złom, to z odpowiednim kompletem dokumentów można udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego.