Kolizja samochodowa – nikt tego nie planuje, ale tak naprawdę może zdarzyć się każdemu. Nieopatrznie. Zawsze dokładaliśmy wszelkich starań, aby nie być sprawcami wypadków, ale zdarzyło się i teraz można być pewnym tego, że odbije się to na naszych składkach OC.

Jak stracić zniżki OC?

O zniżkach na OC mówi się bardzo dużo. Kto nie może na nie liczyć? Przede wszystkim kierowcy, którzy dopiero zdobywają prawo jazdy – niezależnie od tego, w jakim wieku tego dokonali. Szacuje się, że na atrakcyjne cenowo zniżki OC pracuje się od trzech do sześciu lat. W tym czasie nie można dochodzić do wypłaty odszkodowania ze swojego OC. Jeżeli do tego dojdzie – nawet po 15 latach bezszkodowej jazdy – zniżki znikają. Aczkolwiek nie muszą one zniknąć w całości. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zdecydować się na odebranie zniżek w wysokości 10, 20 lub 30%.

Zniżki od nowa

Czy mogę odzyskać zniżki? Tak, na kilka różnych sposobów. Pierwszy z nich – praca od nowa, czyli na nowo przez okres od 3 do 6 lat na nowo trzeba pracować nad nienaganną historią jazdy bezszkodowej. Inny sposób, to poszukanie nowej firmy ubezpieczeniowej. W pierwszej kolejności warto jednak dowiedzieć się jaka będzie utrata tych zniżek. Szacuje się, że przy 30% zniżkach można poszukać innej ubezpieczalni. Zawsze można też zdecydować się na wykupienie ochrony od utraty zniżek. W niektórych pakietach ubezpieczeniowych takie rozszerzenie jest dokładane, dlatego nie trzeba martwić się zniżkami.Aczkolwiek i tak podczas jazdy należy wykazywać się rozwagą.