Skoro posiadam zarejestrowany pojazd mechaniczny (osobówkę, dostawczak, motor, itd.) to muszę mieć polisę OC. Co, jeżeli takiego ubezpieczenia nie wykupię, ponieważ uważam, iż nie jest mi ono potrzebne? W takich wypadkach zostanie nałożona wysoka kara finansowa.

Kara za brak OC

Tak, kolega opowiadał mi, że nie miał ważnego ubezpieczenia OC przez kilka miesięcy i nikt się o niczym nie dowiedział. Jego szczęście, które może zostać już nie powtórzone. Dlaczego? Ponieważ informacja o braku ważnego OC może wypłynąć w dowolnym momencie – nie tylko podczas kontroli policyjnej na ulicy. Wszystko przez to, że wezwanie do zapłaty OC przyjść może z UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. System może wysłać powiadomienie w przypadku jednodniowej przerwy, jak również dopiero po kilku miesiącach. Przytaczając słynne powiedzenie – nie znam dnia ani godziny, kiedy UFG sobie o mnie przypomni.

Wysokość kary za brak OC

W przypadku jednego dnia odstępu wysokość kary jest zdecydowanie niższa niż w przypadku kilku miesięcy przerwy. Na wysokość kary wpływa również model samochodu. Aczkolwiek żaden kierowca nie może liczyć na pobłażanie. W 2021 roku najwyższa możliwa kara za brak OC to 8400 zł. Przy czym można wnioskować o zdjęcie kary za brak OC lub jej zmniejszenie, kiedy przykładowo ktoś ma trudną sytuację finansową. W takich momencie należy złożyć do UFG odpowiedni wniosek wraz z kompletem dokumentów, które potwierdzają trudną sytuację finansową właściciela pojazdu mechanicznego.