Są takie osoby, które robią wszystko, aby móc stać się posiadaczem pojazdu zabytkowego. Będzie to dla nich wielka duma. Aczkolwiek należy być świadomym tego, że należy spełnić odpowiednie kryteria, aby móc zostać uznanym za właściciela zabytkowego samochodu.
Zabytkowe auto – ogólnie
Oto poszczególne czynniki, które wpływają na to, czy auto zostanie uznane za zabytkowe:
- musi mieć on co najmniej 25 lat,
- od co najmniej 15 lat być wycofany z produkcji,
- pojazd musi posiadać większość oryginalnych części.
Podstawowe kryterium to fakt, że samochód musi zostać wpisany do rejestru zabytków lub ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury. O tym, czy auto znajdzie się na takiej liście, decyduje konserwator zabytków. Właściciel może spotkać się z odmową, jeżeli konserwator uznał, że po danym terenie jeździ zbyt dużo samochodów tego typu. Jeżeli samochód nie spełnia tych wymogów, można i tak postarać się o to, aby udowodnić, że samochód należy do unikalnych, dzięki czemu zostanie wpisany do odpowiedniego rejestru.
Ubezpieczenie krótkoterminowe
W środowisku motoryzacyjnym mówi się, że właściciele pojazdów zabytkowych mają przywileje, jeżeli chodzi o OC. Jest to spowodowane tym faktem, że jako jedna z nielicznych grup mogą zdecydować się na krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Tak zapisane jest w ustawie, która nadzorowana jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ubezpieczenie musi być jednak przewidziany na okres nie krótszy niż 30 dni. Przy tych autach nie obowiązuje również zasada automatycznego odnawiania polisy OC.
Zobacz również inne wpisy:
OC na miesiąc
ubezpieczenie auta na angielskich tablicach
Kalkulator OC bez podawania danych osobowych
Ubezpieczenie OC na raty